مروری بر سیستم تبلیغاتی زر سی دی

تجزیه و تحلیل

چکیده
از مهمترین مشخصات این سیستم تبلیغاتی، می توان به تاخیر های بسیار طولانی در پرداخت پورسانت وبمسترها و عدم پایبندی مدیران به قوانین سیستم اشاره کرد. همچنین پیش شرط پرداخت پورسانت به وبمسترها، ادامه همکاری ایشان با سیستم است. درآمد ۱۴ ماه پیش بسیاری از وبمسترها هنوز واریز نشده است.

تاریخچه
مدیر
زر سی دی در تابستان ۱۳۸۵ اقدام به راه اندازی سیستم تبلیغاتی کرد. از همان ماههای اول پرداخت پورسانت وبمسترها با تاخیر همراه بود. همچنین مدیر این سیستم تبلیغاتی در پاسخگویی به تماس های وبمسترها در قبال تاخیر های پیش آمده عملکرد ضعیفی داشت.

مهم ترین موارد قابل ذکر در مورد تاریخچه این سیستم به شرح زیر است:
اضافه شدن پاپ آپ به لینک باکس تبلیغاتی سیستم بدون اطلاع قبلی: با بارگزاری صفحات وبسایت وبمسترهای نمایش دهنده لینک باکس زر سی دی، یک پنجره ناخواسته (پاپ آپ) باز می شد. در این پنجره تبلیغات خود سایت زرسیدی ولی با کد کاربری Takgol نمایش داده می شد. (یعنی پورسانت کلیک روی این تبلیغات به حساب نام کاربری Takgol اضافه می شد.) پس از اعتراضات وبمسترها و پیگیری موضوع، سرانجام مدیر زر سی دی در پاسخ به ایمیل وبمسترها از این مساله اظهار بی اطلاعی نموده و در پاسخ به یکی از ایمیل ها چنین نوشت:

اگر دوباره با پاپ آپ مواجه شدید، صددرصد به ما اطلاع دهید. متاسفانه ما دنبال فردی که این کار رو کرده هستیم.

(تصاویر این ایمیل ها در بخش مستندات موجود است.)

تقریبا یک ماه بعد، یک لینک مستقیم در بالای لینک های لینک باکس زر سی دی اضافه شد. این لینک که فاقد کد محاسبه آمار کلیک بود، به دو فروشگاه دیگر و سایت تک گل متصل می شد. این بار مدیر زر سی دی به تماس های وبمسترها پاسخی نداد. وقتی از طریق فرم تماس با ما در سایت زر سی دی با مدیر سیستم تماس گرفته شد، شخصی با نام تک گل با ایمیل شخصی خود به پاسخگویی پرداخت و قرار دادن لینک های رایگان را در بالای لینک باکس، حق خود دانست. وقتی از ایشان خواسته شد که خود را معرفی کنند و بحث پنجره پاپ آپ به ایشان گوشزد شد، دیگر به هیچ ایمیلی پاسخ ندادند! (تصاویر این ایمیل ها در بخش مستندات موجود است.)

از اسفند ۱۳۸۵، پرداخت پورسانت وبمسترها در سیستم تبلیغاتی زر سی دی با تاخیر بسیار مواجه شد و با وجود این تاخیرها تنها نیمی از پورسانت وبمسترها به حسابشان واریز گردید. با ادامه یافتن تاخیر های طولانی سیستم تبلیغاتی زر سی دی در پرداخت پورسانت ها، نارضایتی وبمسترها از عملکرد مدیریت زر سی دی بیشتر شد، و تعدادی از ایشان در حالی که هنوز پورسانت ماه های گذشته خود را از سیستم دریافت نکرده بودند، کد های تبلیغاتی زر سی دی را از وبسایت خود حذف نموده و به استفاده از تبلیغات سیستم های دیگر گرایش پیدا کردند. در طی این ماهها مدیر زر سی دی مکررا از این سیستم با نام اولین و بهترین سیستم تبلیغاتی نام می برد و بعضی از سیستم های دیگر را متقلب می دانست.

مدیر زر سی دی برای منصرف کردن وبمسترها از این اقدام، پرداخت کامل بدهی معوقه این افراد را منوط به ادامه همکاری با این سیستم دانست و پس از اینکه با اعتراض وبمسترها مبنی بر عدم وجود چنین بندی در توافقنامه و قوانین سایت مواجه شد، توافقنامه را به نفع خود تغییر داد. تعدادی از وبمسترها از طریق ایمیل با مدیر زرسیدی تماس گرفته و خواستار پایبندی ایشان به توافقنامه اولیه شدند، ولی در کمال ناباوری با تهدید “عدم واریز بدهی گذشته در صورت ادامه اعتراضات” مواجه شدند.

با اوج گیری اعتراضات وبمسترها و حذف کدهای تبلیغاتی این سیستم توسط آنها و غیر فعال شدن سیستم تبلیغاتی ای جی پی شاپ(رقیب اصلی زرسی دی)، مدیر زر سی دی در مهرماه ۱۳۸۶ تغییراتی را در سیستم تبلیغاتی خود به وجود آورد. این تغییرات شامل افزایش امکانات فنی سیستم و کاهش نرخ کلیک ها می شد. سپس جهت تشویق وبمسترهای قدیمی به ادامه همکاری در سیستم جدید، از سوی مدیر سیستم بخشی از بدهی معوقه تعدادی از آنها پرداخت، و قول واریز به موقع پورسانت های آینده به ایشان داده شد.

در سیستم جدید، مدیر زرسیدی همچنان شرط “پرداخت بدهی گذشته تنها در ازای ادامه همکاری” را اجرا می کند. ایشان همچنین در توجیه این تصمیم خود، بهانه جلوگیری از تقلب وبمسترها را مطرح نموده اند.

در دی ماه ۱۳۸۶، مدیر زر سی دی از همه وبمسترها خواست برای درخواست واریز پورسانت، با تلفن همراه ایشان تماس بگیرند، اما این تلفن در مدت مورد نظر خاموش بود و بدین ترتیب دوباره پرداخت پورسانت وبمسترها به آینده نامعلومی موکول شد. در ماه های بعد نیز تاکنون بارها روش درخواست موجودی از زر سی دی تغییر کرد اما موجودی وبمسترها واریز نشد.

در اواخر تابستان ۸۷ زر سی دی قسمتی از پورسانت بعضی از وبمسترها را پرداخت نمود و از تاریخ به بعد این سیستم هیچ پورسانتی پرداخت نکرده است و هیچ خبر جدیدی منتشر نساخته است.

به نظر می رسد که این سیستم تعطیل است.

تحلیل
عملکرد مدیران سیستم تبلیغاتی زرسیدی بسیار ضعیف و بحث برانگیز بوده و تمام مسائل دیگر را تحت تاثیر خود قرار می دهد. با وجود این که در زمان افتتاح سیستم جدید ایشان قول بهبود شرایط پرداخت پورسانت ها و اصلاح قوانین غیر حرفه ای سیستم قبلی را مطرح کردند، ولی در عمل در سیستم جدید هم دوباره شاهد تاخیر در پرداخت پورسانت ها و به کارگیری قوانین گذشته از سوی مدیران سیستم هستیم. از نظر ما تا زمانی که پاسخ های قانع کننده ای از سوی مدیران سیستم ارائه نشود و اعتماد از دست رفته این سیستم بازنگردد، تحلیل مشخصات خود سیستم، قیمت کلیک ها و مسائل فنی آن، کاری بیهوده است.

گاهی به دلیل مشکلات مالی یا مسائلی که خارج از کنترل مدیران سیستم است، (مثلا بدقولی یکی از شرکت های طرف قرارداد با سیستم مذکور) پرداخت پورسانت وبمسترها به تعویق می افتد. این موضوع تا حدی قابل توجیه است ولی عدم پایبندی مدیران سیستم به قوانین و مقرراتی که خود وضع کرده اند، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

در یک جمع بندی کلی می توان نکات منفی عملکرد مدیران سیستم را به صورت زیر دسته بندی کرد:
۱- ادعای خلاف واقع: در ابتدا مدیر زر سی دی منکر هر نوع آشنایی با تک گل که از همکارانش بود می شد.

۲- استفاده از ادبیات نامناسب و لحن تهدید در گفتگو: گفتگوی غیر محترمانه در هر صورت امری ناپسند است، مخصوصا وقتی در برابر وبمستری باشد که حقوق خود را مطالبه می کند.

۳- نقض توافق نامه: مشارکت در یک کار براساس توافق نامه ای صورت می گیرد که رعایت مفاد آن از جانب طرفین الزامی است و تغییر در آن نیاز به توافق طرفین دارد و در مورد آینده جاری است. زر سی دی بارها توافق نامه خود با وبمسترها را نقض نمود و هر بار برای موجه نشان دادن اقدام خود، بندی به توافق نامه اضافه کرد و عدم اجرای این بند را در گذشته، بهانه ای برای عدم پرداخت تمام یا قسمتی از پورسانت وبمسترها قرار داد. در زیر به برخی از موارد نقض توافقنامه از سوی مدیران سیستم اشاره می شود:
الف) تاخیر در پرداخت پورسانت ها: زر سی دی برابر با توافق نامه موظف است پس از رسیدن موجودی وبمسترها به مبلغ ۲۰۰هزار ریال، پورسانت آنها را در نیمه ماه بپردازد و هرگونه تاخیر در پرداخت پورسانت ها به منزله نقض توافق نامه می باشد.

ب) قرار دادن پاپ آپ و لینک رایگان در بالای لینک باکس بدون اطلاع قبلی و خارج از مفاد قرارداد.

ج) شرط پرداخت در ازای ادامه همکاری:
عدم پرداخت نیمی از مبلغ پورسانت به دلیل حذف تبلیغات (در سیستم قبلی): در آن زمان چنین بندی در توافق نامه وجود نداشت و بعد ها زر سی دی این بند را به توافق نامه اضافه کرد و با استناد به آن نیمی از مبلغ پورسانت وبمسترها را که پرداخت آن چندین ماه به تعویق افتاده بود از تعهد خود خارج دانست.

عدم پرداخت کل مبلغ پورسانت به دلیل حذف تبلیغات (در سیستم جدید): در آذر ماه ۱۳۸۶، زر سی دی به بهانه تقلب تعدادی از وبمسترها در پخش تبلیغات، از همه وبمسترها خواست تا تبلیغات زر سی دی را همیشه در سایت خود داشته باشند تا زر سی دی بتواند آنها را بررسی کند و پرداخت پورسانت گذشته را فقط برای وبمسترهایی متعهد شد که به نمایش تبلیغات در سایت خود ادامه دهند. بی پایه و اساس بودن این بهانه بر همگان روشن است. مشخص کردن تاریخ خاصی برای بررسی تقلب وبمسترها از سوی مدیران سیستم ابتکار بسیار جالب و هوشمندانه ایست(!) که نیازی به توضیح آن نیست.

نکته دیگر اینکه زر سی دی از تقلب جدید بعضی از وبمسترها سخن گفت، در نتیجه وبمستری که در چندین ماه قبل با زر سی دی همکاری داشته و بعد به دلیل عدم دریافت به موقع پورسانت، همکاری خود را با این سیستم قطع کرده است نمی تواند متقلب باشد زیرا بنا بر اظهار نظر مدیر زر سی دی این تقلب ها به تازگی روی داده و نه در گذشته. ولی مدیران سیستم با همین بهانه پرداخت پورسانت اعضای قدیمی خود را (که اکنون ۱۲- ۴ ماه به تعویق افتاده) بر خود لازم نمی دانند.

در حال حاضر نیز در قوانین سایت زرسیدی (که قبول آن در زمان عضویت برای کاربران لازم است) شرط پرداخت در ازای ادامه همکاری مطرح نشده، ولی بعد از اینکه وبمسترها همکاری خود را با این سیستم آغاز کردند و موجودی حسابشان در سیستم به حداقل پرداخت رسید، مدیران سیستم بر خلاف توافقنامه اولیه هرگونه پرداخت را منوط به ادامه همکاری وبمسترها اعلام می کنند. (تصاویر مربوط به صفحه قوانین سایت زرسیدی در بخش مستندات موجود است.)

مستندات

تصویر ایمیل های مربوط به ارسال پاپ آپ
مجموع قوانین سیستم تبلیغاتی زر سی دی
تصویر ایمیل مربوط به قرار دادن لینک مستقیم و غیر قابل شمارش کلیک توسط تک گل
تصویر ایمیل های مربوط به واریز ۵۰% مبلغ در صورت قطع همکاری و عدم واریز پورسانت در صورت اعتراض

اخبار مرتبط

بحران مالی ادعایی زر سی دی کی پایان می پذیرد؟ (۱۹ آبان ۱۳۸۷)
زر سی دی: پرداخت یا عدم پرداخت (۲۷ مهر ۱۳۸۷)
اعلام آمادگی زر سی دی برای واریز موجودی وبمسترها (۱۵ مرداد ۱۳۸۷)
تیر ماه: این ماه نیز موبایل زر سی دی خاموش است! (۱۶ تیر ۱۳۸۷)
بدون تحلیل! زر سی دی: پولی برای پرداخت به شما نداریم! (۲۶ خرداد ۱۳۸۷)
خرداد ماه: این ماه نیز موبایل زر سی دی خاموش است! (۱۳ خرداد ۱۳۸۷)
زر سی دی در گریز از مواجهه با وبمسترهای عضو (۹ خرداد ۱۳۸۷)
درخواست موجودی: تماس با موبایل خاموش زر سی دی! (۸ اردیبهشت ۱۳۸۷)

No Comments