آگهی های جنسی در تبلیغات برخی سیستم های کلیکی

یکی از مشکلات سیستم های کلیکی ایرانی عدم رعایت استانداردهای روز سیستم های تبلیغاتی است که متاسفانه مدیران سیستم ها هم شاید به علت هزینه های آن، عموما اقدامی برای برطرف کردن آن نمی کنند.
یکی از این موارد، امکان جداسازی تبلیغات در زمینه های مختلف است تا وبمسترها بتوانند تبلیغات مرتبط با محتوای وبسایت خود را برای نمایش انتخاب کنند. پر واضح است که هماهنگ بودن تبلیغات با زمینه کاری وبسایت ها، مسلما تاثیر مثبتی در افزایش تعداد کلیک ها و فروش محصولات و در نتیجه افزایش درآمد وبمسترها و سیستم های تبلیغاتی خواهد داشت. اگر از این منظر به موضوع نگاه کنیم، افزایش امکانات سیستم تبلیغاتی هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است.

جدا از بحث فوق، یکی از مواردی که در آن جداسازی آگهی ها بسیار ضروری به نظر می رسد، آگهی های مربوط به محصولات جنسی است. متاسفانه بعضی از سیستم های تبلیغاتی بدون اطلاع قبلی به وبمسترها در آگهی های تصادفی خود، اقدام به نمایش تبلیغات محصولات جنسی می کنند. صرفنظر از اینکه نمایش و فروش چنین محصولاتی از نظر قانون ایران چه حکمی دارد، نمایش چنین تبلیغاتی در سراسر دنیا قوانین و مقررات مخصوص به خود را دارد و از نمایش سایر تبلیغات عمومی مجزا می باشد و با توجه به اینکه آگهی در وبسایت وبمستر نمایش داده می شود، لازم است برای نمایش اینگونه آگهی ها قبلا از وبمستر کسب اجازه شود. به عنوان مثال نمایش آگهی های جنسی در سایت های مذهبی یا سایت های مربوط به کودکان غیر قابل قبول است. با توجه به اینکه آگهی ها به صورت تصادفی نمایش داده می شوند، خیلی از وبمسترها از وجود این آگهی ها در میان تبلیغات آگاهی ندارند.
برای مدیران سیستم های تبلیغاتی لازم است که یا تبلیغات محصولات جنسی را از سیستم خود حذف کنند و یا پس از کسب اطلاع از قانونی بودن نمایش چنین تبلیغاتی در سایتهای ایرانی و بر عهده گرفتن مسئولیت و تبعات آن، امکان نمایش و عدم نمایش این آگهی ها را در اختیار وبمسترها بگذارند.
در هر حال همه سیستم های تبلیغاتی در صورت استفاده از اینگونه آگهی ها، باید نسبت به اطلاع رسانی به وبمسترها اقدام کافی مبذول دارند. اگر این اطلاع رسانی از سوی مدیران سیستم ها انجام نشود، ما بر حسب وظیفه خود، در سایت تبلیغ اینفو این سیستم ها را به وبمسترها معرفی می کنیم تا آنها بتوانند با آگاهی کامل نسبت به استفاده از آگهی های این سیستم ها تصمیم بگیرند.

حاشیه:
در سیستم های تبلیغاتی بزرگ بین المللی، (مانند سیستم تبلیغاتی گوگل) با توجه به گستردگی و فراوانی آگهی های تبلیغاتی سیستم و تنوع و تعداد بسیار زیاد وبسایت های نمایش دهنده تبلیغات، نرم افزار سیستم تبلیغاتی به صورت خودکار، محتوا و زمینه کاری وبسایت را تشخیص داده و تبلیغات مرتبط با آن را نمایش می دهد. اما در ایران ۲ موضوع باعث می شود که ایجاد چنین سیستمی چندان مقرون به صرفه نباشد.

۱- تجارت الکترونیک در ایران هنوز در همه زمینه ها فراگیر نشده و خیلی از صاحبان مشاغل از مزایای اینترنت بی اطلاع هستند. تجارت الکترونیک در ایران، امروزه محدود به فروش محصولاتی در زمینه های بسیار محدود (عموما سی دی های نرم افزار و فیلم) می باشد. این موضوع باعث می شود زمینه های آگهی های تبلیغاتی موجود بسیار محدود باشد. به طوری که به سادگی می توان همه آگهی های تبلیغاتی اینترنت را در ۴ یا ۵ دسته مختلف تقسیم کرد. در نتیجه می توان به جای صرف هزینه بالا برای ایجاد سیستم تبلیغاتی هوشمند، با هزینه بسیار پایین تری امکان انتخاب موضوع تبلیغات را به وبمسترها داد تا وبمسترها خود، آگهی های مرتبط با موضوع کاری وبسایتشان را برای نمایش انتخاب کنند.

۲- ضریب پایین نفوذ اینترنت در ایران و کیفیت و سرعت نه چندان مناسب، و قیمت بالای آن در مقایسه با کشورهای پیشرفته، یکی از دلایل عمده کم بودن تعداد کاربران اینترنت و در نتیجه خریداران محصولات و خدمات می باشد. پایین بودن سرعت اینترنت باعث می شود استفاده از اینترنت به کارهای به خصوصی مانند مطالعه اخبار و کلا مشاهده و خواندن محتوای متنی (تکست) وب محدود شود.

در مجموع می توان گفت به دلیل نبود اطلاع رسانی و آموزش های لازم و کم بودن امکانات، از یک طرف فروشندگان و ارائه دهندگان خدمات الکترونیک و از طرف دیگر خریداران و استفاده کنندگان از این خدمات، قشر محدودی از جامعه را تشکیل می دهند.

۳ Comments

 • At 2009.04.23 18:35, مصطفی said:

  سلام
  خیلی کامل و پر محتوا بود. ولی بازم این نوع شیوه تبلیغات در بیشتر سایت و وبلاگ ها مشاهده شده

  • At 2009.06.09 14:00, جهان کلیک said:

   متاسفانه این روند در ایران رو به گسترش میباشد. چون این افراد فکر میکنن این نوع اگهی ها بازدید و فروش محصولات بیشتری عایدش میشود از این روش استفاده میکنن و بدتر اینکه بعضی از سایتهای کلیکی درکنار وبمسترها خودشان اقدام به درست کردن سایتهای مستهجن میشوند تا بازدید فراوانی داشته باشن و سهمی از درامد کلیکی هم برای خودشان باشد. من برای اینگونه افراد واقعا متاسفم چرا که ارزش انسانیت را زیر سوال میبرند. از شما متشکر که این مطلب را نوشتید.

   • At 2011.12.21 22:33, سحر said:

    بیشتر محصولات جنسی که اینترنتی فروخته میشه و خیلی براشون تبلیغ میشه چینی و نامرغوب هستن که عوارض بدی دارن

    (لازم)
    (لازم، منتشر نخواهد شد.)