سوره ادز (Soorehads): بلاک آی پی ۱ ماهه یا کسر پرداخت

چندی قبل یکی از وبمسترها در گزارشی به ما اعلام نمود که سیستم تبلیغاتی سوره ادز (Soorehads) از یک روش منحصر به فرد و غیر اصولی در شمارش تعداد کلیک ها استفاده می کند. این سیستم در پایان هر ماه کل کلیک های انجام شده را بر اساس IP مرتب کرده و سیس به کلیک هایی که با یک آی پی بیش از یک بار در ماه انجام شده است هیچ مبلغی پرداخت نمی کند. به عبارت دیگر اگر از یک آی پی در طول یک ماه ۲ کلیک در سیستم ثبت شود هیچ کدام از این کلیک ها قابل قبول نبوده و هر ۲ کلیک به عنوان تقلب محسوب می شود.

در پی این گزارش با مدیر سیستم تبلیغاتی سوره ادز تماس گرفتیم و ایشان عنوان نمودند که زمان بلاک آی پی یک ساعت است و سپس فایل کلیه کلیک های آن وبمستر را که بر اساس زمان مرتب شده بود را برای ایشان ارسال کردند و آی پی های تکراری در هر ساعت را در آن مشخص کردند.

بر اساس این فهرست که مورد قبول مدیر سیستم تبلیغاتی سوره ادز است، آن سیستم مبلغ قابل توجهی به آن وبمستر بدهکار است که در پی درخواست آن وبمستر از سیستم تبلیغاتی سوره ادز، مدیر سیستم دیگر به تماس های ایشان پاسخی نداد. بدنبال این امر و پس از بررسی دقیق آمار کلیک ها، ما با مدیر سیستم تبلیغاتی سوره ادز تماس گرفتیم اما پاسخی دریافت نکردیم و موجودی وبمستر پرداخت نشد.

در این باره و با بررسی آمار کلیک ها نکاتی روشن وجود دارد که جهت آگاهی سایر وبمسترها و مدیران به اطلاع می رسد.
۱- متاسفانه تعدادی از مدیران سیستم های تبلیغاتی تجربه کافی درباره سیستم های تبلیغاتی و روش صحیح محاسبه کلیک ها ندارند، این مدیران تنها با خرید یک نرم افزار سیستم تبلیغاتی، خود را مدیر یک سیستم تبلیغاتی می نامند در حالی که از حداقل اطلاعات لازم برای ورود به این حرفه محرومند، در مواردی بنا به اظهار خودشان بر اساس احساسشان تصمیم می گیرند و در مواردی نیز مانند سیستم تبلیغاتی سوره ادز از پاسخگویی امتناع می ورزند. البته ناگفته نماند که سیستم های تبلیغاتی باتجربه ای در حال حاضر وجود دارد که وبمسترها سالهاست با آنها همکاری می کنند و چنین مشکلاتی درباره آنها گزارش نشده است.

۲- تعداد کل آی پی در دنیا محدود است و از بین آنها فقط تعدادی به آی اس پی ها تعلق دارد و در این میان سهم آی اس پی های ایرانی از این آی پی ها بسیار اندک می باشد. مثلا در تهران حدود ۳۰۰ نوع کارت اینترنت با اسامی مختلف وجود دارد ولی اکثرا بازفروش هستند و آی پی ها تکراری است. مثلا یک آی اس پی فقط یک آی پی و آی اس پی دیگری ۵ آی پی دارد و بعضی از آی اس پی ها، آی پی یکسان دارند. اینکه در یک شهرستان فقط یک آی اس پی با یک آی پی وجود داشته باشد محتمل است.

۳- وقتی یک وبسایت ۱۰۰ بازدید در روز دارد احتمال تکرار آی پی بسیار اندک است و وقتی بازدید ها به ۱۰۰۰۰ و بالاتر می رسد، قطعا تعداد قابل توجهی از کاربران متفاوت از آی پی یکسان استفاده می کنند.

۴- بلاک آی پی به این معنا است که وقتی از یک آی پی در یک زمان کوتاه (۳۰-۵ دقیقه) بیش از یک بار بر روی تبلیغات کلیک شود فقط یک کلیک محاسبه شود. علت این است که این احتمال وجود دارد که یک کاربر بر اساس میل خود بر روی چند تبلیغ کلیک کند و آن سیستم تبلیغاتی همه اینها را یک مشتری (یک کلیک) حساب می کنند، البته با افزایش همین کلیک ها نیز آمار فروش سیستم بالا می رود و در بعضی از سیستم ها روش محاسبه منصفانه تری دارند. در سیستم تبلیغاتی سوره ادز ثبت حتی ۲ کلیک از یک آی پی نشانه تقلب است و هیچ مبلغی بابت آن پرداخت نمی شود و مدیر این سیستم ادعا دارد که بلاک آی پی یک ساعته دارد!

۵- وب های باسابقه رتبه خوبی در گوگل و سایر موتورهای جستجو دارند و این امر باعث می شود که موتورهای جستجو هر روز تعدادی از صفحات آنها را مرور کنند و وارد لینک های موجود در آن صفحات شوند که از جمله این لینک ها تبلیغات متنی و گرافیکی است و بدین ترتیب این تبلیغات توسط موتورهای جستجو کلیک می خورند. البته سیستم های تبلیغاتی معمولا به گونه ای طراحی شده اند که چنین کلیک هایی را ثبت نمی کنند. سیستم تبلیغاتی سوره ادز همانطور که در فایل پیوست می بینید کلیک های موتورهای جستجوگر را ثبت کرده است و سپس مدیر این سیستم با اشاره به کلیک ها وبمستر را متقلب می نامد!
وبمسترها و مدیران سیستم ها می توانند با قرار دادن تبلیغات در iframe به همراه متا تگ زیر در داخل آن فریم:

و یا استفاده از کد rel=”nofollow” در پیوندها مانع ورود روبات های موتورهای جستجوگر به داخل سیستم های تبلیغاتی شوند و این مشکل را برطرف کنند.

۶- در گزارش کلیک های سیستم تبلیغاتی سوره ادز به کرات مشاهده می شود که در یک ثانیه ۲ کلیک در این سیستم ثبت شده است، بسیار بعید و دور از ذهن به نظر می رسد که این کلیک ها توسط کاربران انجام شده باشد بلکه این خطای سیستم تبلیغاتی است. یادآوری می کنیم که در این سیستم اگر از یک آی پی ۲ کلیک انجام شود هیچکدام شمرده نمی شود و این خطای سیستم موجب شمرده نشدن کلیک ها و گزارش تقلب می شود.

مستندات
آمار تعداد کلیک ها و نشان دادن ایرادات سیستم

No Comments

(لازم)
(لازم، منتشر نخواهد شد.)