سابقه و گزارش عدم پرداخت (vatanclick) وطن کلیک

سیستم تبلیغاتی وطن کلیک (vatanclick) در اسفندماه ۱۳۸۷ افتتاح شد. مدیر وطن کلیک در آغاز اعلام نمود که موجودی وبمسترها را پس از رسیدن به مبلغ ۱۰۰۰ تومان پرداخت می کند.

این سیستم بعد از مدت کوتاهی و در حالی که موجودی وبمسترهای وبسایت ها و وبلاگ های کم بازدید در حال رسیدن به کف پرداخت بود، حداقل مبلغ قابل پرداخت را از ۱۰۰۰ تومان به ۵۰۰۰ تومان افزایش داد و این خبر را در پنل وبمسترها درج نمود. در این زمان در صفحه اصلی سیستم که در معرض دید دیگرانی که قصد عضویت داشتند قرار داشت، مبلغ حداقل پرداخت ۱۰۰۰ تومان درج شده بود.

مدیر سیستم در زمان انتخابات ریاست جمهوری تبلیغ متنی ”اندکی صبر سحر نزدیک است – ستاد انتخاباتی …“ را در زیر بنرهای خود قرار داده بود که گذشته از این که انجام تبلیغات در زیر بنر خلاف عرف رایج جهانی است با کلیک روی این تبلیغات به صفحه ثبت نام در سیستم تبلیغاتی وطن کلیک وارد می شدیم که هیچ ارتباطی با نامزد انتخاباتی نداشت و مشخص نبود که این کار به چه دلیل انجام شده است.

لازم به ذکر است که هم اکنون نیز در زیر بنرها از تبلیغات جنسی (لینک متنی) استفاده می شود که این مطلب خلاف عرف و قانون است و گذشته از این، با کلیک روی این تبلیغات هیچ پولی به حساب وبمستر واریز نمی شود.

شکایات از عدم پرداخت از زبان وبمسترها
در طی این مدت شکایت های متعددی از سوی وبمسترها به دست ما رسیده که به چند نمونه از این شکایت ها از زبان وبمسترها اشاره می کنیم:
۱- رمز عبور اکانت من خود به خود تغییر کرده است و سیستم نه به طور خودکار و نه مدیر سیستم در پاسخ به ایمیل رمز عبور جدیدی ارسال نمی کند! و مبلغ موجودی را نیز پرداخت نمی کند.
۲- مدت طولانی است که درخواست داده‌ام اما مبلغی هنوز واریز نشده است.
۳- این سیستم مبالغ اندک را واریز می کند! اما من که بالای ۲۰ هزار تومان درخواست دادم چند هفته بعد واریز کرد و الان بیش از یک ماه است که موجودی من را واریز نکرده است.

با مراجعه به سایت این سیستم می بینیم که یک لیست پرداخت موجودی وبمسترها در تمام صفحات این سایت درج شده است که حکایت از پرداخت مبلغ حدود ۲۵۰ هزار تومان در طی روزهای ۲۰-۱۸ خرداد ماه دارد. در قسمت اخبار سایت وعده پرداخت کلیه پورسانت ها در ۷ تیرماه داده شده است.

بنابر اخبار رسمی سیستم تبلیغاتی وطن کلیک، از حدود یک ماه قبل هیچ مبلغی به حساب هیچ وبمستری واریز نشده است و این در حالی است که وبمسترها از عدم پرداخت موجودی خود در چند ماه گذشته سخن می گویند. بسیاری از وبمسترها برای جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر کدهای این سیستم تبلیغاتی را از سایت خود حذف کرده اند. برحسب گزارشات رسیده بدست ما این سیستم صدها هزار تومان به وبمسترها بدهکار است و این در حالی است که بسیاری از وبمسترها هنوز با ما تماس نگرفته اند و روزانه بر این تماس ها اضافه می شود.

لازم به ذکر است که در پی گزارشات مکرر وبمسترها تاکنون چندین بار با مدیر سیستم تبلیغاتی وطن کلیک تماس گرفتیم، اما پاسخی برای ما ارسال نشده است. سایت تبلیغ اینفو اظهار امیدواری می کند که مدیر این سیستم با تغییر رفتار غیر حرفه‌ای خود، در راستای جلب دوباره اعتماد وبمسترها تلاش کند.

سایت وطن شاپ که فروشگاه وطن کلیک در آن قرار دارد در گذشته حاوی یک سیستم تبلیغاتی بود که به علت نقص فنی هیچ کلیکی در آن شمارش نمی شد. (توضیحات)

حاشیه:
بسیاری از وبمسترها مزیت سیستم های با پرداخت پایین را، ضرر و زیان کمتر عنوان می کنند و می گویند که در همکاری با این سیستم ها و در صورت عدم پرداخت، مبلغ کمی متضرر می شویم. توصیه ما به ایشان این است که با سیستم هایی که از سابقه آنها مطمئن نیستید بیش از کف پرداخت همکاری نکنید و ترجیحا صاحبان وبلاگ ها و وبسایت های کم بازدید از همکاری با این سیستم ها اجتناب کنند تا راه بر روی طمع بسته شود و شاهد وضعیت مناسبتری در تبلیغات اینترنتی باشیم.

پی نوشت
متعاقب انتشار این مطلب یکی از وبمسترها با ارسال مدارکی عنوان نمود:

در تاریخ ۱۹/۳/۱۳۸۸ به من اعلام شد که مبلغ ۰۰۰/۱۰ تومان به حساب من واریز شده. ولی وقتی حسابم را چک کردم چنین مبلغی به حساب من واریز نشده بود. وقتی باهاشون تماس گرفتم آنها گفتند که یک اشتباه بانکی! بوده و این ۰۰۰/۱۰ تومان را یک مدت دیگه به حسابم می ریزند. این در حالی است که اسم من را به عنوان کسی که پورسانتش را دریافت کرده در سایت زدند!